سندرم خستگی مزمن

علت  سندرم خستگی مزمن و ضعف چیست؟

سندرم خستگی مزمن، ضعف ناتوان کننده و شدیدی که حداقل به مدت 6 ماه با علایم سردرد، تب، مشکلات شناختی(حافظه، پردازش اطلاعات و…)، علایم گوارشی مشخص می شود. در واقع علایم به مدت حداقل 6 ماه ادامه داشته باشد، تشخیص سندرم خستگی و ضعف مزمن داده می شود. تحقیقات نشان داده، علت احتمالی سندرم خستگی مزمن یک علت عفونی بوده و مبتلایان، شروع آن را ناگهانی و به دنبال یک بیماری شدید شبه آنفلوانزا ذکر می کنند. در علت شناسی سندرم خستگی مزمن و ضعف، علل بیماری های طبی و روانی دیگر نباید لحاظ شود به عبارتی زمانی که علایم تشخیصی یک بیماری طبی یا روانی دیگری – مانند سردرد مزمن یا افسردگی- وجود داشته باشد، تشخیص سندرم خستگی مزمن و ضعف داده نمی شود. علایم سندرم خستگی مزمن و ضعف با سایر بیماری ها، مانند سندرم روده تحریک پذیر دیده می شود. همراه ما باشید با درمان و علت سندرم خستگی مزمن و ضعف

مشاوره تلفنی با روانشناس در تمام ساعات

علایم  سندرم خستگی مزمن و ضعف

علت سندرم خستگی مزمن و ضعف مسلئه ای بس مبهم است اما شایع ترین بیماری روانپزشکی است و علایم زیر را دارد:

  • خستگی یا فرسودگی، سردرد، ضعف، ضعف  حافظه
  • درد عضلانی، اشکال در تمرکز، انواع افسردگی
  • درد شکمی، گلودرد، فقدان خواب آرامش بخش، ضعف عضلانی
  • مزه تلخ در دهان، اختلال تعادل، اسهال، یبوست، نفخ، حملات پانیک
  • درد چشم، خارش چشم، احساس پوکی سر، بی خوابی، لزر یا تب
  • افزایش وزن، حساسیت شیمیایی، تپش قلب، تنگی نفس، سوزش ادرار، اختلال کارکرد جنسی و ریزش مو

در کارگاه مهارتهای زندگی شرکت کنید

علت روانی سندرم خستگی مزمن و ضعف

  1. افسردگی: یکی از علت های سندرم خستگی مزمن و ضعف که گاهی فرد از آن غافل می باشد، افسردگی می باشد. افراد مبتلا طی هفته ها و ماه ها خلق افسرده و مشغولیت ذهنی به افکار پوچی و احساس اندوه را تجربه می کند که موجب کاهش علاقه و لذت در آن ها می شود. در ادامه عملکرد افراد مبتلا به سندرم خستگی و ضعف مزمن، توام با کاهش انرژی و خستگی بوده و عزت نفسشان به شدت پایین می آید.
  2. فوبیای خستگی: ترس و اضطراب ناشی از باور اشتباه اینکه هر فعالیت خستگی آوری، علت بدتر شدن سندرم خستگی و ضعف مزمن در فرد می شود.
  3. نداشتن حمایت روانی- اجتماعی: علت دیگر سندرم خستی مزمن و ضعف احساس نداشتن همدلی، توجه، درک، کمک و رسیدگی که فرد بتواند یک ارتباط مناسب و سالم را تجربه کند.
  4. افکار خود ویرانگر: افکار بی کفایتی، ناتوانی، خودانتقادی و از دست دادن کنترل و یا تمرکز از علت های دیگر سندرم خستگی مزمن و ضعف است.

علت طبی سندرم خستگی مزمن و ضعف

کاهش حجم ماده ی خاکستری و سفید:

علت سندرم خستگی مزمن و ضعف، کاهش حجم ماده خاکستری- مسئول پردازش ها – و ماده سفید- انتقال پروتئین ها- در سیستم عصبی مرکزی افراد مبتلا می باشد.

ژنتیک:

علت دیگر سندرم خستگی مزمن و ضعف می تواند، توزیع خانوادگی این سندرم باشد. برخی پژوهش ها، شیوع خانوادگی سندرم خستگی مزمن و ضعف به ویژه در دوقلوهای یک تخمکی را نشان دادند.

افزایش سیتوکین ها:

سیتوکین هایی مانند اینترفرون آلفا و اینترلوکین 6 به عنوان علت احتمالی سندرم خستگی مزمن شناخته شده است که مقادیر این سیتوکین ها در مغز برخی افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن و ضعف افزایش نشان می دهد.

اختلال در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز:

برخی پژوهش ها اختلال در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز را علت سندرم خستگی مزمن و ضعف معرفی کردند و برای کاهش خستگی و ضعف، کورتیزول برون زاد تجویز شد.

درمان سندرم خستگی مزمن و ضعف

درمان سندرم خستگی مزمن اساسا حمایتی است. درمانگر ابتدا باید با بیمار تفاهم برقرار کند و به مشکلات بیمار به خوبی توجه داشته باشد. ارزیابی های طبی و روانی دقیق الزامی می باشد. داروهای ضد درد برای مفاصل و عضلات معمول بوده و گاهی تجویز داروی ضد ویروسی آمانتادین به سبب کاهش خستگی نیز مفید می باشد. داروهای ضدافسردگی بدون خاصیت خواب آلودگی مانند بوپروپیون و داروهای محرک مانند متیل فنیدیت به کاهش خستگی کمک می کنند. آنچه اهمیت دارد این است که بیماران تشویق شوند فعالیت های روزمره شان را ادامه دهند و تا حد امکان در برابر خستگی خود مقاومت کنند. در واقع کم کردن از حجم کار، بسیار بهتر از حاضر نشدن در محل کار است. رواندرمانی بینش گرا و حمایتی برای بهبود علایم سندرم خستگی مزمن تاثیرگذار است. تلقین های امید بخش، انتقال اطلاعات و شریک شدن در تجارب دیگران نیز مفید است. افزایش اعتماد به نفس بهترین رواندرمانی برای مبتلایان به خستگی مزمن است

توسط |۱۳۹۹-۱-۲۹ ۱۹:۳۵:۰۷ +۰۰:۰۰فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۹|بیماریهای روانی, مقالات روانشناسی|

دیدگاه خود را بنویسید