بیماری های روانپزشکی

قوانین کیفری مجرمان با بیماری های روانپزشکی

پیچیدگی پدیده جرم، مشکلات تبیین و روشن شدن دلایل رفتار انسان ها و تعدد عوامل جرم زا، بخش جزا را به سمت توجه به مباحث روانشناختی و روانپزشکی مجرمان هدایت کرده که از این طریق ضمن شناخت خصوصیات روانی و شخصیتی مجرمان، به  آن دسته از مجرمانی که باسابقه و یا بی سابقه دارای بیماری های روانپزشکی تشخیص داده شده  اند توجه و  قوانین کیفری در آن ها نیز حائز اهمیت قرار گیرد. همراه کلینیک روانشناسی ندای رحمت باشید با کلیاتی از قوانین کیفری مجرمان با بیماری های روانپزشکی و 4 دلیل جرم بیماران روانپزشکی

رابطه جرم و بیماری روانپزشکی

با توجه به اینکه جرم و بیماری های روانپزشکی هر یک به تنهایی خطرناک هستند، بیماران روانپزشکی که مرتکب جرم می شوند از جمله مجرمان خطرناک و عجیب دو چندان محسوب می شوند.

  • جرم در تعریفی ساده، تخلف از قوانین جزایی که اکثر افراد جامعه آن را تایید نمی کنند
  • و پیگرد قانونی و  مجازات در پی دارد
  • بیماران روانپزشکی، طبق ملاک های تشخیصی بیماری های روانپزشکی تشخیص داده شده که قادر به عملکرد و رفتار به شیوده معمول اکثر افراد به مدت بیشتر از 6 ماه نمی باشند تعریف شده است. مجرمان بیماری های روانپزشکی آن دسته مجرمانی هستند که بعد از ارتکاب جرم، بیماری روانپزشکی آن ها تشخیص داده شده است.
بیماری های روانپزشکی

مجرمان با بیماری های روانپزشکی

دلایل جرم  در بیماران روانپزشکی چیست ؟

طبق تحقیقات متعددی که بررسی مجرمان با سابقه بیماری روانپزشکی پرداخته عوامل زیر میتواند دلایل اصلی ارتکاب جرم برای بیماران روانپزشکی باشد :

  1. نشانه های از افسردگی
  2. حالت های اضطرابی
  3. مشکلات مربوط به اعتیاد به الکل
  4. اعتیاد به مواد و روان گسستگی

بیماری های روانپزشکی می توانند مهارت های فرد را برای جلوگیری از ارتکاب جرم راکاهش دهد و موجب شوند فرد، با سهولیت بیشتری مرتکب جرم شود.

قوانین کیفری در مجرمان با بیمارهای روانپزشکی

بیماران روانپزشکی ائم از اختلال های شخصیت آنتی سوشیال یا ضد اجتماعی، پارانویا و مصرف کنندگان مواد مخدر و ناتوانان ذهنی که مرتکب جرم می شوند با توجه به تشخیص پزشکی قانونی درجه بیماری، تعقل و هوش در هنگام ارتکاب جرم بررسی و جهت اعمال قوانین کیفری که مراتب قانونی خود را دارد، ارجاع داده می شوند.

هر چه وضعیت مجرمان با بیماری های روانپزشکی حین ارتکاب جرم نامساعدتر باشد به این معنا که درک و تفاوت بین رفتارهای قابل قبول یا درست و رفتارهای غیرقابل قبول و نادرست وجود نداشته باشد، قضاوت و قوانین کیفری در مورد آن ها، به سان مجرمی که معنای جرم و تجاوز به قانون را می داند نخواهد بود.

  • در واقع مجرمان با مشکلات روانپزشکی از سطح تشخیص و مهارت اجتماعی پایینی برخوردار هستند
  • این موجب می شود، از کارآمدی عمل مجرمانه برخوردار نشوند
  • و کشف جرم در آن ها ساده تر و با برون ریزی بیشتری همراه باشد.

لازم به ذکر است که بیشتر محکومیت و جرائم مجرمان با بیماری های روانپزشکی به دلیل خشونت و تخریب بوده که در خلال مشکلات اجتماعی فراوانی و شدت بیشتری پیدا می کند.

موفق و پیروز باشید

کلینیک روانشناسی ندای رحمت
کلینیک درمان اضطراب
کلینیک درمان افسردگی
کلینیک درمان مشکلات سوگ
کلینیک درمانی کو توجهی-بیش فعالی
کلینیک درمان مشکلات جنسی زنان
مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره طلاق
مشاوره اعتیاط
توسط |۱۳۹۹-۱-۲۲ ۱۲:۱۲:۳۶ +۰۰:۰۰فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۹|مقالات روانشناسی|

دیدگاه خود را بنویسید